اهمیت وچگونگی ادامه تحصیل رشته امور اداری

 

ماهیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و ضرورت خدمت به مردم وجود یک نظام اداری صحیح و منظم را اجتناب ناپذیر می کند. در این رابطه نقش مدیران، روسای ادارات، نهادها و موسسات گوناگون به علاوه نقشی که مدیران امور دفتری این موسسات و نهادها می توانند ایفا کنند قابل توجه است. بدین منظور و جهت تسریع در انجام امور دفتری و عدم اشتغال مدیران به امور کم اهمیت تر و پرداختن به امور مهمه و تنظیم روابط مدیران با موضوعات متفاوت تربیت مدیران دفتر متبحر و متخصص ضروری می نماید. از این رو رشته مدیریت امور دفتری با هدف تربیت مدیرانی کاردان و مجرب با تواناییهای لازم برای مدیریت و آشنایی با فنونی چون ماشین نویسی، کاربرد ماشینهای اداری، ماشینهای حساب، کامپیوتر و ... تاسیس شده است. فارغ التحصیلان رشته مذکور از این مزیت عمده برخوردارند که علاوه بر آشنایی با فنون فوق و اصول مدیریت ، راههای صحیح برخورد با ارباب رجوع را آموخته و موجبات انجام سریع و صحیح امور مردم را فراهم خواهند کرد. پس به طور کلی برنامه این دوره به نحوی تنظیم شده است که اهداف زیر هماهنگ با یکدیگر تامین گردد:
1- تربیت کاردانانی که از طریق آشنایی و عمل به مبانی و اصول اخلاقی قادر به مدیریت صحیح و عملی دفاتر بزرگ و عظیم اداری، شرکتهای تجاری و بازرگانی و ... باشند.
2- تربیت کاردانانی که از طریق آشنایی با اصول و مبانی مدیریت اداری بتوانند در راه تحول نظام اداری و تقلیل بروکراسی کاذب به مفهوم کاغذ بازی های بی مورد نقش عمده و اساسی ایفا کنند.
3- ایجاد جو تفاهم و پیوند بین مردم و مدیران به گونه ای که نهایت رعایت وقت مردم و مدیران بشود.
4- فراهم آوردن زمینه هماهنگی و تفاهم در مدیریت قسمتهای مختلف اداره، موسسه، سازمان و ...
5- تامین بنیه علمی لازم برای ادامه تحصیلات و کسب تخصص در سطوح بالاتر در داخل و خارج از کشور

سطوح رشته

ردیف

نام دانشگاه

کاردانی

کارشناسی

ارشد

دکترا

1

آزاد- تربت جام

*

 

 

 

2

آزاد- سنندج

*

 

 

 

3

آزاد- شوشتر

*

 

 

 

4

آزاد- قروه

*

 

 

 

درسهای رشته

 

ردیف

نام درس

ردیف

نام درس

1

آمار و روش تحقیق

2

اصول بایگانی

3

اصول علم اقتصاد

4

اصول مدیریت

5

امور عمومی بازرگانی

6

انگلیسی عمومی 2

7

انواع مکاتبات، نامه نگاری و نثر اداری

8

تندنویسی انگلیسی

9

جامعه شناسی عمومی

10

جامعه شناسی اداری

11

حسابداری

12

حقوق اداری

13

دستور زبان فارسی و آئین نگارش

14

دفتر ادرای

15

روانشناسی اجتماعی

16

ریاضیات

17

زبان تخصصی 1

18

زبان تخصصی 2

19

سیر تحول علم

20

فن بیان و آئین سخنوری

21

ماشین نویسی 1

22

ماشین نویسی 2

23

ماشینهای اداری و ارتباطی

24

مبانی علم سیاست

25

مبانی کامپیوتر و برنامه ریزی

26

مکالمه انگلیسی

27

کارگاه کامپیوتر و کاروزی با ماشینهای محاسب و الکتر

28

کارورزی 1

29

کاروزی 2 و تهیه گزارش

30

کلیات بهداشت فردی و کمکهای اولیه

31

کلیات علم حقوق

 

 


صنعت و بازارکار

فارغ التحصیلان این رشته همانطور که از اسم آن مشخص است به امور دفترداری و منشیگری مشغول می شوند و به اعتبار محلی که در آن کار می کنند شرح وظایف مختلفی برایشان تعریف می شود که همگی آنها در راستای وظایف یک منشی می باشد

 

 

 

 

. معرفی رشته کاردانی امور اداری (پیوسته) بدون آزمون و با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوی

دانشگاه آزاد اسلامی در راستای هدف ارائه خدمات آموزشی مورد نیاز جامعه پس از تاسیس رشته های کاردانی مدیریت دولتی و کاردانی حسابداری اینک رشته کاردانی امور اداری را با تاکید کامل بر اجرایی و کاربردی بودن این رشته ایجاد نموده و از نیمسال اول سال تحصیلی جاری دانشجو پذیرفته است که به طور اجمالی و نافع رشته را معرفی می نماید. فارغ التحصیلان این رشته پس از طی دو سال تحصیلی از میزان درک ، استدلال، اطلاعات،دانش و مهارت یک متخصص کاردان برخوردار می شوند

با توجه به کسب مهارتها و تواناییهایی نظیر: انجام امور بایگانی، انجام مکاتبات اداری و دبیرخانه، توانایی مکانیزه کردن سیستم های دفتری مربوط به اداره و مدیران، توانایی مدیریت مربوط به واحد های پشتیبانی سازمان، قابلیت و توانایی اشتغال در کلیه بخشهای دولتی، خدماتی ، بازرگانی،اداری،خصوصی در مشاغلی مانند: مسئول دبیرخانه، مسئول دفتر،کمک کارشناس امور اداری،مسئول کارگزینی،کارگزین،مسئول کارپردازی،مسئول خدمات عمومی،و ... را دارا می باشند.

دانشجویان این رشته به منظور تربیت و پرورش برای مشاغل فوق دروس زیر را آموزش می بینند:

1. دروس مدیرتی        29 واحد

2. دروس حسابداری      8 واحد

3. دروس کامپیوتر        5 واحد

4. دروس پایه             7 واحد

5. دروس کارپردازی     8 واحد

6. دروس حقوقی        6 واحد

7. دروس عمومی       15 واحد

برخی از دروس فوق به دلیل نیاز به کسب مهارتهای علمی به صورت کارگاهی و علمی برگزار می شود که ساعات عملی آنها حدودا 752 ساعت می باشد.کلیه فارغ التحصیلان دوره های سه ساله فنی،کاردانش،یا چهارساله در رشته های امور اداری،حسابداری،امورمالی،حسابداری بازرگانی و همچنین سایر دیپلمه های مرتبط مشروط به گذراندن تعدادی دروس جبرانی می توانند از طریق قبولی از آزمون سراسری دانشگاه آزاد اسلامی و یا به صورت بدون کنکور در اول هر نیمسال تحصیلی مشغول به تحصیل شوند. ضمنا فارغ التحصیلان این رشته می توانند در کارشناسی ناپیوسته مدیریت دولتی یا کارشناسی پیوسته مدیریت و سایر گرایش های مدیریت( با گذراندن چند واحد دروس جبرانی) ادامه تحصیل دهند.

                                                                         متقاضیان جهت ثبت نام به دانشکده علوم انسانی واحد خوی مراجعه نمایند.

 

+ نوشته شده در  یکشنبه دهم آبان ۱۳۸۸ساعت 11:7  توسط اعظم السادات عارفیان  |